Відповіді на найпоширеніші запитання мешканців м.Долинська
— Від чого насамперед залежать обсяги споживання теплової енергії в багатоповерхівці.
Говорити в загальному про всі житлові будинки міста було б неправильно, адже для кожної багатоповерхівки обсяги споживання тепла індивідуальні. Залежать вони від багатьох факторів: це і теплозахисні властивості зовнішніх огороджувальних конструкцій, і конфігурація самої будівлі, кількість квартир з індивідуальним опаленням, кількість поверхів, її «компактність», кількість діб надання послуги і температурний режим, як усередині приміщення, так і надворі. Через це ми не маємо прикладів двох абсолютно однакових будинків за рівнем споживання тепла. Навіть ззовні схожі між собою будівлі матимуть різне теплоспоживання, адже велику роль відіграє й організованість мешканців та їхнє бажання зменшити витрати на оплату послуг з опалення.
— Як обсяг споживання тепла впливає на розмір нарахувань за послугу з опалення?
— Переважна більшість житлових багатоквартирних будинків міста вже обладнана вузлами комерційного обліку теплової енергії, тобто будинковими лічильниками тепла. Саме вони дають змогу зафіксувати, який обсяг теплової енергії фактично був використаний для опалення багатоповерхівки у певний розрахунковий період. Тож, мешканці будинків, обладнаних вузлами комерційного обліку, сплачують лише за той обсяг теплової енергії, який надійшов до будівлі. На сьогодні такою можливістю користуються понад 99% з числа споживачів послуг нашого підприємства.
Розрахунок вартості послуги з централізованого опалення підприємство проводить, керуючись п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. А саме, в основі нарахувань лежить обсяг фактично спожитої теплової енергії, який визначається за показниками будинкового лічильника тепла і розподіляється між домогосподарствами пропорційно до опалювальної площі осель. Однак, вартість 1 Гкал для всіх споживачів однакова і визначається тарифами, які для нашого підприємства встановлює виконавчий комітет Долинської міської ради.
— Чи можуть споживачі брати участь у знятті показників будинкового лічильника тепла?
— Період зняття показників вузлів комерційного обліку припадає на останні дні кожного місяця опалювального сезону. Показники знімають працівники в присутності представника мешканців будинку.
— У чому суть регулювання обсягів споживання тепла і як воно відбувається?
— Необхідно розуміти, що регулювання обсягів теплоспоживання буває різним. Зокрема, воно може відбуватися як за рахунок якості теплоносія, так і його кількості.
Якісне регулювання — це прерогатива підприємства. Воно відбувається безпосередньо на котельнях, за рахунок встановлення температури теплоносія. Щоб температура повітря у приміщеннях будинку трималася в межах нормативних значень, працівники підприємства підтримують температуру теплоносія на рівні, що відповідає погодним умовам.
Кількісне ж регулювання може здійснюватися в кожній окремій багатоповерхівці. У цьому випадку мешканці самостійно вирішують, яка температура в будинку буде прийнятною для всіх, і підтримують її. Тут для споживачів важливо домовитись між собою, чи вони погодяться на нормативну температуру в +18-20°С або ж матимуть у квартирах приблизно +25°С, але й сплачуватимуть більше. Слід наголосити на необхідності кількісного регулювання в перехідні періоди (навесні й восени), коли денна температура зовнішнього повітря може перевищувати +5–8°С. Це дозволить уникнути так званих «перетопів» і збереже кошти споживачів.
Однак, відразу ж хочу застерегти: конструкції внутрішньобудинкових систем опалення мають обмеження щодо кількісного регулювання. Щоб не допустити гідравлічного розбалансування системи опалення, не можна зменшувати витрати теплоносія нижче за передбачені проектною документацією для кожного житлового будинку. Якщо система розбалансується, теплопостачання відчутно погіршиться, а в окремих квартирах опалення може взагалі бути відсутнім. Тому, коли температура зовнішнього повітря починає перевищувати +5-8°С, а тепло в будинок уже або ще подається, більш доцільно буде повністю призупиняти подачу теплоносія на систему опалення. Це і забезпечить раціональне використання теплової енергії, і гарантує рівні можливості для всіх споживачів користуватися опаленням.
— Для чого взагалі потрібно регулювати кількість теплової енергії, що надходить до будинку?
— Звісно, крім глобального питання енергоощадності, яке зараз на часі, для наших споживачів передусім актуальне питання економії коштів. Чим раціональніше буде використовуватись теплова енергія, тим більше шансів уберегти сімейний бюджет від значних витрат. Наведу конкретний приклад: ми на власній практиці пересвідчилися, що збільшення температури повітря всередині приміщення на 1°С призводить до зростання витрат теплової енергії у середньому на 5%. Ясна річ, що ці 5% знаходять відображення і в рахунках за опалення.
— Що потрібно зробити мешканцям, щоб почати самостійно регулювати обсяги споживання теплової енергії?
— Перший крок, щоб самостійно регулювати споживання теплової енергії в житловому будинку, — обрати відповідальну особу. Для цього мешканці багатоповерхівки проводять загальні збори, на яких визначаються з прийнятним для всіх температурним режимом усередині приміщень й обирають уповноваженого представника. Далі, споживачам необхідно письмово поінформувати підприємство про факт обрання відповідальної особи і підтвердити його копією протоколу зборів з підписами всіх учасників. Отримавши письмове звернення мешканців, фахівці дільниці теплопостачання безпосередньо на місці встановлення будинкового лічильника тепла проінструктують обраного уповноваженого щодо роботи вузла обліку. Інструктаж передбачає розгляд основних підходів до кількісного регулювання подачі теплоносія до будинку і принципів роботи теплового лічильника. Відповідальна особа навчиться знімати показники лічильника, оцінювати витрати теплоносія тощо.
— Які ще заходи можуть допомогти споживачам заощадити на опаленні?
— Нерідко наші фахівці чують думку, яка побутує між споживачів, що будинковий лічильник тепла нібито допомагає економити. Насправді лічильник сам по собі не є засобом економії. Він лише обліковує обсяг теплової енергії, спожитої багатоповерхівкою, тобто відображає фактичний стан справ. Щоб економити, необхідно вжити цілого комплексу заходів.
Передусім слід подбати, щоб тепло не тікало з будинку, — утеплити огороджувальні конструкції (стіни, вікна, покриття тощо) та внутрішньобудинкові трубопроводи. Не варто занехаювати місця загального користування, адже через розбите на сходовій клітині скло чи пошкоджені двері під’їзду до будинку потрапляє холод, а отже, температура в усіх приміщеннях, у тому числі й квартирах, знижується. Через це втрати теплової енергії на опалення зростають.
Підсумовуючи, хочу зазначити: у регулюванні обсягів теплоспоживання зацікавлені як Долинчани, так і саме підприємство. Тому, фахівці завжди готові надати додаткову інформацію з цього питання